بیوگرافی فریدون سورانی

بیوگرافی فریدون سورانی
بیوگرافی فریدون سورانی

فریدون سورانی بازیگر سینما و تلویزیون ایران است. از مهم‌ترین آثار فریدون سورانی می‌توان به بازیگری در سریال مختارنامه، سریال شیخ بهایی و سریال بانوی عمارت اشاره کرد.

فریدون سورانی نخستین بار در سینما حضور یافته و سال ۱۳۶۷ در فیلم جعفرخان از فرنگ برگشته به کارگردانی محمد متوسلانی و علی حاتمی بازی کرده است. گرچه موفقیت این اثر نسبت به آثار شاخص بعدیش مانند سریال مختارنامه، بیشتر نبود اما تجربه خوبی برای فریدون سورانی محسوب می‌شود و همکاری با هنرمندانی همچون عزت‌الله انتظامی، محمدعلی کشاورز، حسین سرشار و ارحام صدر را تجربه کرد.

فریدون سورانی در سال ۱۳۹۰ دوره‌ی پرتلاشی را در عرصه سینما و تلویزیون گذراند و در اثر مهمی بازی کرده است. اثر مهم فریدون سورانی در این سال، بازیگری در سریال مختارنامه به کارگردانی سید داود میر‌باقری محسوب می‌شود.

شاید یکی از مهم‌ترین بخش‌های بیوگرافی فریدون سورانی بازی در سریال مختارنامه بوده است. فریدون سورانی سال ۱۳۹۰ سریال مختارنامه نقش مهمی بازی کرده است که توانست با مهارت خود، آن نقش و همچنین خودش را میان مخاطبان تلویزیون مطرح کند. او در این سریال با سید داود میر‌باقری همکاری داشته است. فریدون سورانی توانست با بازی در سریال مختارنامه تجربه بازیگری موفقی برای خود رقم بزند و همکاری در کنار بازیگرانی نظیر فریبرز عرب‌نیا، مهدی فخیم‌زاده، انوشیروان ارجمند و ژاله علو بر تجارب او افزود.

فریدون سورانی علاوه‌بر سریال مختارنامه، سال ۱۳۸۲ در سریال شیخ بهایی نیز بازی کرده است. فریدون سورانی این‌بار با شهرام اسدی یعنی کارگردان سریال شیخ بهایی و هنرمندانی چون سعید امیرسلیمانی، دانیال حکیمی، آتش تقی‌پور و عباس امیری همکاری داشت.

در این سال‌ها فریدون سورانی با هنرمندان بسیاری تجربه‌ی کار داشته است اما جالب است بدانید که در میان بازیگران محمد فیلی با ۳ مرتبه، انوشیروان ارجمند با ۲ مرتبه، محمد پورستار با ۲ مرتبه، علیرضا شجاع‌نوری با ۲ مرتبه و عباس امیری با ۲ مرتبه بیشترین همکاری را با فریدون سورانی داشته‌اند.

یکی از ویژگی‌های حرفه‌ای بیوگرافی فریدون سورانی آن هست که در مدت زمان بازیگری خود، هم در تلویزیون و هم در سینما بازی کرده است. فریدون سورانی را باید بیشتر بازیگر تلویزیون بدانیم چرا که ۸۴% آثار وی تلویزیونی و ۱۶% آثارش سینمایی است. در واقع فریدون سورانی از مجموع ۶ اثری که در کارنامه دارد، در ۵ اثر در تلویزیون با نام سریال بانوی عمارت، سریال پشت کوه‌های بلند، سریال مرد نقره‌ای، سریال مختارنامه و سریال شیخ بهایی نام‌های و در ۱ اثر در سینما با نام فیلم جعفرخان از فرنگ برگشته بازی کرده است.

در بیوگرافی فریدون سورانی آثار مهمی وجود دارد. اگر می‌خواهید با بیوگرافی فریدون سورانی و زندگی حرفه‌ای و آثار او بیشتر آشنا شوید، حتما به صفحه هر یک از آثار فریدون سورانی در منظوم سر بزنید. همه ۶ اثر مهم فریدون سورانی در منظوم یک پروفایل اختصاصی دارند که اطلاعات کامل معرفی آنها تهیه شده است. امتیازی که هر یک از آثار فریدون سورانی در منظوم دارند، نمره و امتیازی است که مردم از یک تا ده به آنها داده‌اند. در واقع هر چقدر فریدون سورانی در آثار ارزشمندتری بازی کرده باشد، توانسته نمره‌ی بیشتری از سوی مردم بگیرد، در نتیجه سوابق کاری و بیوگرافی فریدون سورانی درخشان‌تر خواهد شد. مثلا اثری که در بیوگرافی فریدون سورانی بیشترین امتیاز را از مردم گرفته است، سریال مختارنامه محسوب می‌شود و اثری که در بیوگرافی فریدون سورانی کمترین امتیاز را گرفته است، فیلم جعفرخان از فرنگ برگشته محسوب می‌شود.