دلایل پف زیرچشم

علت پف زیر چشم چیست؟ آیا نشان دهنده وجود بیماری است؟

دلایل پف زیرچشم
دلایل پف زیرچشم

علت پف زیر چشم می‌تواند دلایل زیادی باشد؛ از جمله کهولت سن و یا حتی وجود بیماری در بدن. آیا می‌دانید چه بیماری هایی باعث ایجاد پف زیر چشم می شود؟ در این نوشتار از ستاره، به بررسی علت این عارضه می پردازیم و همچنین روش هایی ساده برای کاهش آن، بیان می‌کنیم.

به گزارش بهداشت نیوز: پف چشم‌ها و سیاهی دور چشم به دلایل بسیاری از جمله حالت و ویژگی صورت، احتباس مایعات، علائم آلرژی، استرس، خستگی چشم، تغییرات هورمونی و خصوصیات بافت پوست رخ می‌دهد.
گریه اغلب با چشم‌های متورم همراه است، زیرا غدد کوچک در پلک‌هایی که اشک را تولید می‌کنند، بیش از حد فعال می‌شوند. در حالیکه برخی از دارو‌های خانگی مانند حلقه‌های خیار یا حتی پماد ضد هموروئید ممکن است بطور موقت چشمان پف کرده را بهبود ببخشد، اما بنا به دلایل اساسی ممکن است درمان طولانی مدت شود.
اگر پس از خواب، چشمان شما پف می‌کند، می‌تواند به خاطر وجود مقدار زیادی سدیم در رژیم غذایی شما باشد. همانطور که می‌دانید سدیم باعث احتباس آب شده و می‌تواند علت پف زیر چشم باشد. افرادی که از نوشیدنی‌های الکلی به مقدار زیاد استفاده می‌کنند نیز دچار احتباس آب می‌شوند.

چه چیزی باعث پف چشم‌ها و حلقه‌های سیاه دور چشم می‌شود؟
تورم معمولا در اطراف چشم به علت تجمع بیش از حد مایعات بنام ادم در بافت اطراف پوست است، زیرا دور چشم پوست نازکی دارد و تورم و تغییر رنگ آن به وضوح قابل مشاهده می‌باشد. اما چرا مایع در دور چشم انباشته شده و باعث پف چشم می‌شود؟
بطور کلی هر یک از موارد زیر می‌تواند به تنهایی علت پف زیر چشم باشد:
۱- مصرف بیش از حد نمک که باعث حبس مایعات در زیر پوست می‌شود.
۲- آلرژی‌هایی که سبب التهاب و تورم می‌شوند.
۳- مشکلات سینوسی
۴- کمبود آب
۵- خستگی و کمبود خواب
۶- استرس و فشار عصبی
۷- گریه کردن
۸- کهولت سن
۹- ویژگی‌های ارثی صورت

علل‌های دیگر چشم‌های پف کرده عبارتند از:
۱- فرآیند پیری طبیعی
۲- اختلالات پوستی مانند درماتیت
۳- رژیم غذایی
۴- کم کاری تیروئید
۵- اختلال در عملکرد غدد اشک
۶- سندرم نفریتیک؛ چشم‌های پف کرده ممکن است اولین علامت این وضعیت باشد
۷- لنز‌های تماسی
۸- آلرژی
۹- کنژنکتیویت
۱۰- بلفاریت
۱۱- گل مژه
۱۲- عفونت‌های چشم
بسیاری از افراد چشم‌های پف کرده‌ای دارند که این مشکل در خانواده آن‌ها ارثی است. با بالا رفتن سن، پف چشم بروز کرده و در این زمان بافت چربی که از قسمت استخوانی چشم محافظت می‌کند، شروع به حرکت کرده و فضا‌های خالی اطراف چشم را پر می‌کند و به این خاطر است که پروسه پیری، باعث نازک شدن غشاء یا سپتوم شده که معمولا این غشاء، چربی را در پلک بالا و پائین چشم، حفظ می‌کند. این غشاء نازک شده و چربی‌ها به جلو حرکت می‌کنند و باعث ایجاد کیسه یا تورم در زیر چشم می‌شوند.

علت پف زیر چشم بعد از بیدار شدن در صبح چیست؟

زمانی‌که در خواب هستیم، پلک نمی‌زنیم و این دلیل ایجاد پف در چشم‌ها می‌باشد. باز و بسته کردن پلک‌ها همانند راه رفتن با پا‌ها می‌باشد. هنگامی‌که بی حرکت و ساکن هستیم، پا‌ها ورم می‌کنند و مایع حبس شده در ماهیچه‌ها به دلیل راه رفتن دوباره به گردش در می‌آید و ورم از بین می‌رود.
مشابه این مثال درباره پلک‌ها نیز صدق می‌کند. پلک‌های بسته در طول خواب می‌توانند باعث بروز این مشکل در افراد مستعد شوند؛ بنابراین در هنگام صبح اگر با چشمانی پف آلود و متورم بیدار می‌شوید، چشم‌ها را باز کرده و شروع به پلک زدن نمایید. برخی از این تورم‌ها در مدت یک ساعت یا بیشتر کاهش می‌یابد.

چه هنگام چشم‌های پف آلود نشانه بیماری است؟
پف آلود بودن چشم‌ها بطور غیر منتظره، گاهی اوقات نشان دهنده یک بیماری در شماست. به عنوان مثال افرادی که به بیماری تیروئید چشمی مبتلا هستند، تورم بافت‌ها و عضلات اطراف چشم‌شان بیشتر است. همچنین چشم‌های برجسته می‌توانند نشانه‌ای از بیماری تیروئید چشمی باشد که به بیماری گریوس معروف است.
آلرژی‌های چشمی وابسته به شرایط محیطی، مانند تب یونجه، می‌توانند باعث تورم چشم‌ها شوند. انواع دیگر آلرژی‌ها مانند واکنش به برخی غذا‌ها یا مواد شیمیایی باعث تورم پلک‌ها می‌شوند.
در طی یک واکنش آلرژیک، برخی از سلول‌های بدن، ماده‌ای شیمیایی بنام آنتی هیستامین آزاد می‌کنند که اثرات نامطلوب زیادی را بر روی بافت‌های بدن، به جا می‌گذارد از جمله نشت مایع از رگ‌های خونی. این مایعات در بافت‌های اطراف به دام افتاده و باعث ایجاد ورم می‌شوند.
چشم‌های پف کرده و حلقه‌های تیره دور چشم، ممکن است بر اثر یک نوع عفونت چشمی باشد که در آن چشم‌ها بر اثر آلوده شدن با ویروس، قرمز می‌شوند. این چشم‌های متورم ناشی از التهاب، همراه با عفونت هستند که بطور مستقیم بر روی پلک‌ها تاثیر می‌گذارند. همچنین چشم‌های خشک نیز می‌توانند پف آلود و متورم شوند. بیماری‌های سیستماتیک از جمله نارسایی کلیه می‌تواند منجر به ورم کل بدن از جمله چشم‌ها شود.

برای چشم‌های پف کرده و حلقه‌های سیاه دور چشم، چه اقدامی انجام دهیم؟
چگونه پف زیر چشم را از بین ببریم؟ پیدا کردن بهترین راه حل برای پف چشم‌ها و حلقه‌های سیاه دور چشم، شناسایی علت اصلی آن است. اگر مانند پدر یا مادر خود، چشم‌های پف آلودی دارید، احتمالا این صفت را به ارث برده‌اید، بنابراین می‌توانید والدین خود را سرزنش کنید!
در این حالت باید با استفاده از محصولات آرایشی – بهداشتی مناسب، تا جایی که امکان دارد به کاهش پف و تورم چشم‌های خود کمک کنید. چشم‌های پف کرده می‌تواند ناشی از بالا رفتن سن باشد، اما می‌توان از مواد آرایشی برای کم کردن این پف، استفاده کرد. در برخی موارد، برای درمان این مشکل می‌توانید با چشم پزشک یا جراح زیبایی صحبت کنید. پزشک گزینه‌هایی شامل لایه برداری شیمیایی، لیزر پوست، کشیدن پوست و جراحی پلک، معروف به بلوفاروپلاستی را پیشنهاد می‌دهد. بلوفاروپلاستی، شامل برداشتن بافت چربی اضافه از پلک‌های فوقانی و پائینی و سفت کردن پوست و عضلات به منظور کاهش پف و چین و چروک است.

بسیاری از راه حل‌های موقت می‌توانند به کاهش ورم دور چشم کمک کنند مانند:

استفاده از قطره‌های چشمی برای جلوگیری از تحریکات ناشی از آلرژی (در صورت لزوم)
نوشیدن مقدار زیادی آب برای جلوگیری از کم آبی بدن
استفاده از کمپرس آب یخ هنگامی‌که پلک‌ها ورم دارند
استفاده از برش‌های خیار یا چای کیسه‌ای سرد بر روی چشم‌های بسته
مصرف کرم‌ها و دیگر محصولات پوستی در اطراف چشم
کاهش مصرف نمک
خوردن غذا‌های غنی از پتاسیم مانند موز، به منظور دفع مایعات اضافی بدن
شستن صورت و چشم‌ها با آب سرد
داشتن خواب و استراحت کافی

 

دلایل پف زیرچشم
دلایل پف زیرچشم

یکی از رایج‌ترین درمان‌های خانگی، همانطور که قبلا ذکر شد، استفاده موقت از کرم‌ها و پماد‌ها برای کاهش پف پلک‌ها می‌باشد. یک عنصر فعال در این داروها، فنیل فرین است که عروق خونی را منقبض و قطر آن‌ها را کاهش می‌دهد.
همچنین اثرات بالقوه دوگانه‌ای بر روی پلک‌های پف کرده دارند. اول اینکه، حلقه‌های سیاه دور چشم، یک شبکه شامل عروق خونی قابل مشاهده‌ای را در زیر پوست نازک، ایجاد می‌کنند سپس کوچک شدن این عروق باعث سیاهی در چشم می‌شوند.
دوم اینکه انقباض عروق خونی، می‌تواند نشت مایع را از داخل رگ‌های خونی کاهش دهد و در نتیجه پف چشم را کم می‌کند. با این حال آگاه باشید که خطرات مربوط به استفاده از این کرم‌ها وجود دارد. اگر بطور تصادفی از هر یک از این نوع محصولات برای چشم خود استفاده کردید، شما التهابات شدیدی که بعنوان ورم ملتحمه شیمیایی هستند را تجربه می‌کنید. قبل از اینکه این کار را انجام دهید باید با چشم پزشک خود درباره استفاده از این کرم‌ها یا سایر دارو‌های خانگی، برای از بین بردن پف چشم‌های خود، مشورت کنید.

منبع:دلایل پف زیرچشم

دلایل پف زیرچشم