طرز تهیه ی سس قارچ هندی

 

طرز تهیه ی سس قارچ هندی

سس قارچ یک سس خوشمزه و سرشار از چاشنی های خوش طعم می باشد. این سس اغلب با آب گوشت تهیه می شود اما در صورت گیاهخوار بودن می توانید آن را به روش دیگری درست کنید. خوشبختانه ، شما می توانید انواع سس قارچ را به صورت گیاهی تهیه کنید که به همان اندازه خوش طعم باشند. برای تهیه ی سس قارچ گیاهی به  سبزیجات ، پیاز و قارچ نیاز دارید. برای تهیه سس قارچ هندی باید از چاشنی های معطر استفاده کنید. می توانید این سس را همراه با برنج نیز صرف کنید و از طعم آن لذت ببرید. برای یادگیری این سس خوشمزه مراحل زیر را دنبال کنید.

مواد لازم :

2 و 3/2 فنجان (200 گرم) قارچ

1 فنجان (150 گرم) پیاز خرد شده

4/3 فنجان  (150 گرم) گوجه فرنگی خرد شده

1 قاشق چایخوری خمیر سیر و زنجبیل

1 قاشق چایخوری زردچوبه

1 قاشق غذاخوری پودر فلفل قرمز

2/1 قاشق چایخوری ماسالا

3 قاشق غذاخوری خمیر نارگیل

4 قاشق غذاخوری روغن گیاهی

2 عدد میخک

1 عدد چوب دارچین یک اینچی (2.5 سانتی متر)

1 تا 2 برگ کاری

1 فنجان (240 میلی لیتر) آب

2 قاشق غذاخوری گشنیز خرد شده

مراحل :

قارچ
قارچ
  1. سبزیجات را بشویید و خرد کنید. 2 و 3/2 فنجان (200 گرم) قارچ را بشویید و خرد کنید. آنها را کنار بگذارید و یک پیاز را پوست بکنید و با دقت خرد کنید تا یک فنجان (150 گرم) پیاز خرد شده داشته باشید. همچنین باید یک گوجه فرنگی را بشویید و آنرا خرد کنید تا 4/3 فنجان (150 گرم) گوجه فرنگی خرد شده داشته باشید. اینها را کنار بگذارید و سس قارچ را آماده کنید

برای صرفه جویی در وقت می توانید از کنسرو گوجه فرنگی نیز استفاده کنید.

ادویه های معطر
ادویه های معطر
  1. ادویه های معطر را تفت دهید. 4 قاشق غذاخوری روغن گیاهی را در یک ماهیتابه بزرگ یا قابلمه بزرگ بریزید و آن را روی حرارت متوسط ​​قرار دهید. پس از اینکه روغن گرم شد ، ادویه های معطر را اضافه کرده و هم بزنید :

2 عدد میخک

1 عدد چوب دارچین یک اینچی (2.5 سانتی متر)

پیاز و کاری
پیاز و کاری
  1. پیاز و کاری را اضافه کنید. وقتی ادویه ها در روغن تفت داده شدند ، پیازهای خرد شده و یک یا دو برگ کاری را اضافه کنید و مخلوط را هم بزنید تا ادویه های معطر با پیازها ترکیب شوند. اجازه دهید پیازها را قهوه ای شوند.

احتمالاً باید 8 تا 10 دقیقه پیاز ها سرخ شوند.

اضافه کردن مواد
اضافه کردن مواد
  1. خمیر سیر و زنجبیل ، گوجه فرنگی و ادویه های کاری را اضافه کنید. اجازه دهید خمیر سیر و زنجبیل چند دقیقه بپزد. گوجه فرنگی های خرد شده ، زردچوبه ، 1 قاشق غذاخوری پودر فلفل قرمز ،2/1 قاشق چای خوری ماسالا و نمک را برای مزه به مواد اضافه کنید. گوجه فرنگی های خرد شده را تا زمانی که کاملاً نرم شوند ، بپزید.

اگر سس قارچ غلظت بالایی داشت ، می توانید یک یا دو قاشق غذاخوری آب به آن اضافه کنید.

آب
آب
  1. قارچ ، آب و خمیر نارگیل را اضافه کنید. قارچ خرد شده و 1 فنجان (240 میلی لیتر) آب را به مواد اضافه کنید و هم بزنید. اجازه دهید مواد چند دقیقه بپزند. 3 قاشق غذاخوری خمیر نارگیل را اضافه کنید و بگذارید 6 تا 7 دقیقه بپزد.
 سس قارچ هندی
سس قارچ هندی
  1. چاشنی سس را تنظیم کنید. قبل از سرو ، 2 قاشق غذا گشنیز را روی سس بپاشید.

پس از سرد شدن سس می توانید آن را سرو کنید. نوش جان !

منبع : طرز تهیه ی سس قارچ هندی