فواید حشرات چیست؟

۱. غذا‌ها

فواید حشرات چیست؟

یکی از بهترین فایده‌ های حشرات تکمیل کردن سبد مصروفات غذایی ماست. یقیناً عسل در صدر فهرست محصولاتی که توسط حشرات تولید شده، قرار دارد و جایگاه خاصی در سبد غذا‌های مصرفی جامعه دارد. در بعضی از جوامع خود حشرات نیز خورده می‌شوند، برای مثال مصرف تعدادی از حشرات در ایالات متحده به عنوان پدیده‌ای نوظهور در حال رونق گرفتن است، اما در تعدادی از جوامع مانند چین و تایلند سوسک و شمار دیگری از حشرات به عنوان غذا مصرف می‌شوند.

۲. گرده افشانی
یکی از تاثیرگذارترین فایده‌ های حشرات بر روی محیط زیست با گرده افشانی آن‌ها تحقق پیدا می‌کند. ارزش گرده افشانی گیاهان تقریبا غیر قابل شمارش است. آشکار است که زنبور‌های عسل در بین حشرات با قابلیت گرده افشانی قرار دارند. زنبور‌های عسل حدود ۸۰ درصد کل گرده افشانی‌های ایالات متحده را انجام می‌دهند. این عمل زنبور‌های عسل تأثیرات مثبتی بر ارزش ۲۰ میلیارد دلاری سالیانه محصولات کشاورزی از قبیل میوه‌ها، سبزیجات و انواع آجیل‌ها در آمریکا دارند.

۳. ابریشم

تولید ابریشم یکی دیگر از فایده‌ های حشرات است. برای اولین بار چینی‌ها ارزش محصولی، چون ابریشم را تشخیص دادند (حدود سال ۲۶۴۰ قبل از میلاد). در حال حاضر نیز این کشور حدود ۳۰۰۰۰ تن ابریشم خام را به صورت سالیانه تولید می‌کند. این میزان به تنهایی ۸۰ درصد کل تولید جهانی ابریشم را شامل می‌شود. ابریشم غالباً از پیله کرم ابریشم اخذ می‌شود.

۴. کنترل طبیعی و زیستی
تعادل طبیعت به فعالیت‌های انگل‌ها و شکارچیان وابسته است. اکثریت این دو نوع جاندار نیز متعلق به گونه‌های مختلف حشرات هستند. پژوهشگران از این مفهوم در کنترل زیستی استفاده کرده اند و موفقیت‌های قابل ملاحظه‌ای در بسیاری از برنامه‌ها به دست آورده اند.

۵. زیبایی شناسی
پاسخگویی به حس زیبایی شناسی انسان یکی دیگر از فایده‌های حشرات محسوب می‌شود. حشرات در حوزه‌های مختلف هنری شناخته شده هستند و حس خوشایندی را به انسان منتقل می‌کنند. قطعاً پروانه یکی از جذابترین مخلوقات طبیعت به شمار می‌آید. انسان در اغلب فصول سال از رنگ‌ها و طرح‌های گوناگون پروانه‌ها لذت برده است. فایده حشرات در طول تاریخ به بسیاری از جوامع رسیده و محدودیتی در مورد پروانه‌ها و سوسک‌های رنگارنگ و یا بزرگ وجود نداشته است. در آثار هنری ساکنین بومی ایالات متحده از حشرات مانند پر‌ها استفاده می‌شد. هندی‌های ژیواروی اکوادور نوع مخصوصی از پوشش‌های بال مانند رنگارنگ و روشن را به عنوان گوشواره استفاده می‌کردند. مصریان باستان سوسک اسکاراب را به عنوان نماد خدای خورشید در مصر باستان انتخاب کرده بودند. شکل زنبور عسل نیز روی سکه‌های یونان باستان حک شده بود. حشرات در اغلب شاخه‌های هنری به اشکال گوناگونی از قبیل: یک “منتخب عالی از تمبر‌های پستی سراسر جهان” به نمایش گذاشته شده اند.

۶. محصولات (مثال‌ها)
لاک: محصولی تهیه شده از حشرات با پوسته لاکی است. غالب این محصول در کشور هند تولید می‌شود و سالیانه حدود ۴۰ میلیون پوند سودآوری دارد. لاک یکی از عناصر پراهمیت بسیاری از اقلامی مانند براق کننده کف، واکس کفش، عایق کننده‌ها، بتانه‌های گوناگون، جوهر‌های چاپگر‌ها و جلا دهنده‌ها است.
موم زنبور عسل: ارزش ارزی واردات موم زنبور عسل در کشوری مانند بریتانیا، یک میلیون پوند است. می‌توان از این ماده به عنوان اساسی برای پماد، واکس‌ها و ساخت شمع استفاده کرد. البته باید خاطر نشان ساخت که ۴۰ درصد از کل حجم تولیدی موم زنبور عسل در تولید وسایل آرایشی برای شویه ها، کرم‌ها و رژ‌های لب کاربرد دارد.
رنگ‌ها: گونه‌های بسیاری از حشرات به تولید رنگ می‌پردازند. این رنگ‌ها در بسیاری از محصولات از قبیل: وسایل آرایشی و رنگ کردن کیک‌ها، دارو‌ها و نوشیدنی‌ها کاربرد دارند. قرمزدانه یک رنگدانه قرمز روشن است که از بدن حشره‌ای به نام کوکوس کاکتی به دست می‌آید. این حشره بر روی گیاهان کاکتوس زندگی می‌کند. در دهه اول قرن بیستم رنگ‌های مصنوعی خاصی تولید و با یکدیگر به رقابت می‌پرداختند، اما بعداً مشخص شد که این رنگ‌ها سرطان زا هستند؛ بنابراین رنگ‌های طبیعی تولید شده از حشرات مجدداً رونق گرفتند. تانین (جوهر مازو) رنگی است که از زردآب مازو به دست می‌آید و برای برنزه کردن پوست و تولید جوهر‌های بادوام همیشگی استفاده می‌شود. البته مازو‌های دیگری نیز وجود دارند که عمل تولید رنگ را به انجام می‌رسانند.
ژنتیک: کرم‌های میوه برای مدت مدیدی موضوع مطالعات ژنتیک بوده اند و به خاطر طول عمر کوتاهشان برای چنین مطالعاتی مناسب هستند.
سوسک فرش برای نظافت اسکلت: سوسک‌های فرش حشرات کوچکی هستند که تقریباً از هر چیز ارگانیکی از قبیل: غلات، فرش‌ها و مجموعه حشرات مرده تغذیه می‌کنند. تکنسین‌های موزه‌ها از این واقعیت بهره برده و گروه‌های درمستید را برای نظافت اسکلت پستانداران به کار می‌گیرند.

فواید حشرات چیست؟

۷. نزاع با یکدیگر
تعادل طبیعت وابسته به فعالیت‌های انگل‌ها و شکارچیانی است که غالباً از نوع حشره هستند. حشرات فراوانی از قبیل کرم صدپا، حشره‌های دریایی و دارچین دعاخوان جمعیت حشرات گیاه خوار را به طور مداوم کنترل می‌کنند. حشرات انگلی نیز از همین میزان اهمیت برخوردارند. زنبور‌ها نمونه برجسته این گروه هستند. آن‌ها روی کرم‌های گوجه فرنگی تخم گذاری می‌کنند. به این ترتیب وقتی کرم حشره‌ها بیرون آیند، از کرم‌های گوجه تغذیه می‌کنند.
دانشمندان این مفهوم را در کنترل زیستی با موفقیت بسیار مورد استفاده قرار می‌دهند. در گذشته عمل کنترل گونه‌های آفت زای حشرات با تأکید فراوان بر حشره کش انجام می‌گرفت. اما تعدادی از حشرات قادر به مقاومت در برابر چنین مواد شیمیایی شدند، در نتیجه “ابرحشرات” به وجود آمدند. از بین بردن ابرحشرات مستلزم حشره کش‌های قویتری بود. اما تفکرات امروزی مفهوم “مدیریت یکپارچه حشرات” را به میان آورده است. در این روش از طرق کنترلی گوناگونی برای کاهش گونه‌های حشرات استفاده می‌شود.
یکی از تکنیک‌ها عبارت است از تولید تله‌های فرومونی برای جذب حشرات به سوی عامل کشنده‌ای مانند تله چسبناک. فرومون‌ها مواد شیمیایی طبیعی هستند. این مواد از یک یا چند روش برای تأثیر گذاری بر فعالیت‌های حشرات استفاده می‌کنند. استفاده از تله چسبناک همراه با طعمه گذاری شبیه سازی فرومون‌های حشرات آبدارخانه موجب کاهش شدید حشرات موذی آبدارخانه شده است.

منبع:فواید حشرات چیست؟

فواید حشرات چیست؟