بلاگ

 همیشه پای مسائل مالی هم در میان است

هزینه‌ی به دست آوردن و تمدید گواهینامه‌های دیجیتال مورد نیاز برای استقرار HTTPS در وب‌سایت، به یک نگرانی قابل توجه در گذشته تبدیل شده بود و باید بگوییم این نگرانی‌ها تا حدی به‌حق بودند. بسیاری از کسب‌وکارهای کوچک و نهادهای غیر تجاری به‌احتمال زیاد به همین دلیل از دسترسی به HTTPS دور مانده بودند و حتی شرکت‌های بزرگ‌تر با شمار زیادی از وب‌سایت‌ها و دامنه‌ها در مجموعه‌ی خود نیز احتمالا در مورد مسائل مالی استفاده از این پروتکل، نگرانی‌هایی داشته‌اند.

خوشبختانه اکنون دیگر مورد اخیر برای وب‌سایت‌ها نمی‌تواند موضوعیت داشته باشد؛ حداقل برای وب‌سایت‌هایی که به دنبال انجام اعتبارسنجی‌های توسعه‌یافته (گواهی EV) نیستند. مرکز صدور گواهی رمزگذاری غیرانتفاعی در سال گذشته با نام Let’s Encrypt  راه‌اندازی شد و گواهی اعتباردهی به دامنه (DV) را از طریق یک فرایند به‌طور کامل خودکار و با قابلیت کاربری آسان و از همه مهم‌تر به‌صورت رایگان ارائه می‌دهد.

از نقطه‌نظر رمزنگاری و امنیتی هیچ تفاوتی بین گواهی DV و EV وجود ندارد. تنها تفاوت میان آن‌ها، این است که دومی نیاز به یک تأیید سخت‌گیرانه‌تر از سازمان درخواست گواهی دارد و اجازه می‌دهد نام دارنده‌ی گواهینامه در نوار آدرس مرورگر در کنار شاخص‌های دیداری HTTPS قابل رؤیت باشد.

علاوه بر Let’s Encrypt، برخی از شبکه‌های تحویل محتوا و ارائه‌دهندگان خدمات ابری، از جمله CloudFlare و آمازون نیز اقدام به ارائه‌ی گواهی TLS رایگان به مشتریان خود کرده‌اند. وب‌سایت‌های میزبانی‌شده روی پلتفرم WordPress.com نیز گواهی HTTPS را به‌طور پیش‌فرض و رایگان دارند؛ حتی اگر آن‌ها از دامنه‌های سفارشی استفاده کنند.

 هیچ چیزی بدتر از پیاده‌سازی ضعیف وجود ندارد

استقرار HTTPS در یک سایت، پیش‌تر به‌عنوان روندی مملو از خطر تلقی می‌شد. با توجه به روند ضعیف گردآوری اطلاعات، پشتیبانی از الگوریتم‌های ضعیف در کتابخانه‌های سری و مخفی و از سویی حملات جدیدی که دائما در حال شناسایی بودند، همواره این احتمال وجود داشت که مدیران سایت‌ها و سرورها از ادامه‌ی کار با سیستم آسیب‌پذیری همانند HTTPS چشم بپوشند. همچنین این موضوع مطرح بود که همواره یک سیستم HTTPS بد و ناکارآمد، بدتر از نبودن HTTPS است؛ چرا که باعث القای حس امنیت کاذب به کاربران می‌شود.

برخی از آن مشکلات در حال حل و فصل هستند. در حال حاضر، وب‌سایت‌هایی مانند Qualys SSL Labs وجود دارند که در زمینه‌ی ارائه‌ی مستندات رایگان درباره‌ی بهترین شیوه‌های کاربری TLS و همچنین در زمینه‌ی فراهم‌ ساختن ابزارهای تست برای کشف و شناسایی پیکربندی و هرگونه ضعفی در پروتکل موجود فعالیت می‌کنند. در همین حال، وب‌سایت‌های دیگری نیز برای ارائه‌ی منابعی به‌منظور بهینه‌سازی عملکرد TLS کار می‌کنند.

 محتوای ترکیبی می‌تواند دردسرآفرین باشد

وارد شدن منابع خارجی مانند تصاویر، فیلم‌ها و کد‌های جاوا اسکریپت روی اتصالات رمزگذاری نشده به یک وب‌سایت HTTPS باعث خواهد شد هشدارهای امنیتی در مرورگرهای کاربران فعال شوند و از آنجایی که بسیاری از وب‌سایت‌ها برای عملکرد خود به محتوای خارجی هم وابستگی دارند (مواردی از قبیل سیستم‌های کامنت‌گذاری، تجزیه و تحلیل وب، تبلیغات و سایر موارد)، موضوع محتوای ترکیبی سبب می‌شود آن‌ها از ارتقاء به HTTPS خودداری کنند.

خبر خوب این است که تعداد زیادی از خدمات شخص ثالث، از جمله شبکه‌های آگهی، پشتیبانی از HTTPS را در سال‌های اخیر به خدمات خود اضافه کرده‌اند. اگر بخواهیم دلیل مستدلی برای این مدعا ارائه دهیم، باید اشاره کنیم که بسیاری از وب‌سایت‌های رسانه‌های آنلاین در حال حاضر به HTTPS تغییر حالت داده‌اند؛ با وجود اینکه چنین وب‌سایت‌های به‌شدت وابسته به درآمدهای حاصل از تبلیغات هستند.

مدیران سایت می‌توانند از هِدِر سیاست امنیت محتوا یا CSP برای شناسایی منابع ناامن در صفحات وب خود یا بازنویسی منشأ تشکیل آن‌ها یا همچنین برای مسدود کردن این صفحات استفاده کنند. از سویی می‌توان از سیستم امنیت کامل انتقال HTTP یا HSTS برای جلوگیری از ایجاد مشکلات مرتبط با محتوای ترکیبی استفاده کرد. این سیاست توسط یک محقق امنیتی به نام اسکات هلم در یک پست وبلاگی توضیح داده شده است.

روش‌ امکان‌پذیر دیگر، استفاده از یک سرویس مانند CloudFlare است. این سرویس به‌عنوان پروکسی متقابل بین کاربران و وب سروری عمل می‌کند که در واقع میزبان وب‌سایت است. CloudFlare ترافیک وب بین کاربران نهایی و سرور پروکسی خود را رمزگذاری می‌کند؛ حتی اگر ارتباط بین پروکسی و خدمت‌دهنده‌ی میزبانی وب به‌صورت رمزگذاری نشده باقی مانده باشد. این روند تنها نیمی از اتصال را ایمن می‌کند؛ اما هنوز هم بهتر از هیچ است و باید توجه کنیم که از رهگیری ترافیک و مخدوش سازی نزدیک به کاربر نیز جلوگیری می‌کند.

 HTTPS امنیت و اعتماد ایجاد می‌کند

یکی از مزایای عمده‌ی HTTPS این است که می‌تواند کاربران را در برابر نوعی از حمله‌ی سایبری موسوم به حمله‌ی مرد میانی (MitM) حفاظت کند. این حمله‌ها می‌توانند از شبکه‌های در معرض خطر یا ناامن ایجاد شوند.

هکرها از روش‌هایی مانند روش فوق برای سرقت اطلاعات حساس از کاربران یا تزریق محتوای خرابکارانه به ترافیک وب استفاده می‌کنند. حملات MitM همچنین می‌توانند در سطوح بالاتر و به‌عنوان مثال در زیرساخت اینترنت در سطح کشور انجام شوند که از این دست می‌توانیم به فایروال بزرگ چین اشاره کنیم. این حملات حتی در سطح قاره نیز می‌توانند روی دهند؛ همانند فعالیت‌های نظارتی آژانس امنیت ملی آمریکا.

علاوه بر این، برخی از اپراتورهای هات‌اسپات Wi-Fi و حتی برخی از ارائه‌دهندگان خدمات اینترنت نیز از تکنیک‌های MitM برای تزریق تبلیغات یا پیام‌های مختلف به ترافیک وب رمزگذاری نشده‌ی کاربران استفاده می‌کنند. HTTPS می‌توانید از این کار جلوگیری کند؛ حتی اگر این دست محتوا در ذات خود مخرب نباشد، کاربران ممکن است در تمایز آن از وب‌سایتی که در حال بازدیدش هستند، دچار اشتباه شوند که این امر می‌تواند به شهرت و اعتبار وب‌سایت آسیب برساند.

 نداشتن HTTPS پیامدهایی در پی دارد

گوگل در سال ۲۰۱۴، شروع به استفاده از HTTPS به‌عنوان یک سیگنال رتبه‌بندی جستجو کرد؛ به این معنی که وب‌سایت‌های در دسترس از طریق HTTPS در نتایج جستجو نسبت به سایت‌هایی که ارتباط خود را به‌صورت غیرکدگذاری‌شده شکل می‌دهند، دارای اولویت بودند. در حالی که تأثیر این سیگنال رتبه‌بندی در حال حاضر کوچک است، ولی گوگل قصد دارد آن را در طول زمان و برای پیشبرد پذیرش HTTPS تقویت کند.

سازندگان مرورگرها نیز به‌شدت در حال گذار به‌سوی HTTPS هستند. آخرین نسخه از مرورگرهای کروم و فایرفاکس در صورتی که کاربران اقدام به وارد کردن رمز عبور یا اطلاعات کارت اعتباری روی صفحات بارگذاری شده بدون استقرار HTTPS کنند، به کاربران خود هشدار خواهند داد.