آبشار خرپاپ

دره ها و کوه ها در حوالی پیرانشهر هستند که باعث بوجود اومدن چنین پدیده ی طبیعی زیبایی شده اند و این پدیده هستش که همه ساله توجه گردشگران بسیاری رو به خودش جلب می کنه و این پدیده چیزی نیست جز آبشار خرپاپ که در اون طبیعت بکر و زیبا و دیدنی به جلوه ی این کوه ها و جنگل های اطراف و طبیعت بکر افزوده.

آبشار خرپاپ
آبشار خرپاپ

آبشار خرپاپ در استان آذربایجان غربی قرار داره و از جمله پدیده های زیبای این استان زیبا هستش. خرپاپ در زبان کردی به معنی فراوانی آب یا به عبارت دیگه اون رو به معنی جای زیبا هم میشناسن. از نظر جغرافیایی آبشار خرپاپ در حوالی شهر پیرانشهر قرار گرفته و در حوالی جنگل پردانان هستش که یکی از سرچشمه های اصلی این آبشار به حساب میاد.

رودخونه ی پردانان یک رود دایمی هستش و همیشه آبشار خرپاپ رو تغذیه می کنه.

نام پردانان هم باز از زبان کردی اومده و به دلیل وجود پل های زیاد بر روی رودخونه ها به این منطقه پردانان میگن.
باید بدونین که مردم محلی این منطقه رو به نام زه ویان هم میشناسن و اگه با این اسم مواجه شدین تعجب نکنین.
این منطقه از شکل ظاهری میشه گفت چیزی بین کوه های جنگلی هستش که این رودها و آبشار خرپاپ به زیبایی و اهمیت منطقه اضافه کرده.

مسیر دسترسی به آبشار خرپاپ یا جنگل پردانان
این آبشار و منطقه جنگل پردانان چیزی حدود 28 کیلومتر از پیرانشهر قرار داره و در قسمت جنوبی پیرانشهر هستش. خود شهر پیرانشهر هم از شهر مطرح و معروف استان آذربایجان غربی یعنی ارومیه حدود 129 کیلومتر فاصله داره و پیرانشهر هم در جنوب شهر ارومیه قرار گرفته.
آبشار خرپاپ در مسیر بین پیرانشهر و سردشت قرار گرفته. از پیرانشهر به سمت دردشت که حرکت کنین حدود 25 کیلومتر که رفتین به روستای گز کسگ خواهید رسید که ابتدای مسیر رسیدن شماست به جنگل پردانان و همینطور آبشار خرپاپ که در همین جنگل ها قرار گرفته.

منبع:آبشار خرپاپ

آبشار خرپاپ