آموزش کاشت نخل شامادورا

نخل شامادورا گیاهی تصفیه کننده و سم زدا

آموزش کاشت نخل شامادورا
آموزش کاشت نخل شامادورا

یکی از محبوب ترین نخل خانگی ، نخل شامادورا است که در تصفیه هوا و سم زدایی هوای خانه نقش موثری دارد . این گیاه محبوب اولین بار در مرکز قاره آمریکا یافت شد و به دلیل تطابقش با شرایط نور کم، تحمل در برابر دما های پایین و رشد دسته ای برگ های ظریف و زیبایش در بین مردم محبوبیت زیادی یافت .

معرفی گیاه شناسی نخل شامادورا

نخل شامادورا دارای گونه های زیاد و ظاهر ظریف و باریک وکوچکی است که برگهای سبزتیره و ساقه هایی روشن دارد و رشد آن کم است . این گیاه به درخت خرما شباهت زیادی دارد و به علت تحمل سایه و نیاز نوری کم،گیاهی مناسب برای نگهداری داخل آپارتمان هست .

این نخل جزو گیاهان دوپایه است یعنی گل های ماده و گل های نر بر روی دو گیاه جداگانه قرار داشته و شکل میگیرند و در صورت مساعد بودن شرایط محیطی زمان شکل گیری گل های آن آخر فصل تابستان/اوایل پاییز می باشد.

اگر این گیاه میوه بدهد میوه هایش قرمز – نارنجی رنگ بوده ومیوه ها و گلهای این گیاه در گواتمالا و السالوادور به عنوان غذایی لذیذ و در سالاد استفاده میشود.

سلامت ریه ها با نگهداری از نخل شامادورا در خانه
نور برای رشد نخل شامادورا
این نخل زیبا به نور کمی نیاز دارد و برای پرورش و رشد بهتر به یک محیط روشن با نور فیلتر شده نیازمند است. جلوی پنجره شمالی بهترین مکان قرار دادن این نخل است.

آبیاری نخل شامادورا
نخل شامودرا نیز همانند سایر نخل ها نباید زیاد آبیاری شود زیرا این گیاه از رطوبت بیش از حد و طولانی مدت خاکش بیزار است . زیر گلدانی این نخل باید خالی از آب باشد و این گیاه در زیر گلدانی پر از آب باقی نماند. برای آبیاری مجدد گیاه شامادورا ، خاک آن تقریبا باید خشک شود و سپس آبیاری دوباره انجام گیرید. باید بدانید آبیاری کم برای این گیاه بهتر از آبیاری بیش از حد است.
خاک پرورش نخل شامادورا
برای پرورش شامادورا هر خاک گلدان با کیفیتی مناسب است و تنها باید قبل از تجزیه شدن، خاک گلدان را عوض کنید.

کود دهی نخل شامادورا
کوددهی مناسب برای این گیاه سالی یک یا دو بار در طول فصل رشد این نخل با کودهای مایع ضعیفی که تمامی عناصر مورد نیاز گیاه را دارند ، می باشد . این گیاه به تغذیه زیادی نیاز ندارد اما نباید در فصل زمستان کود دهی آن را قطع کرد.

دمای نگهداری نخل شامادورا

بهترین دما برای نگهداری این گیاه دمای 22 درجه سانتی گراد میباشد .
تکثیر نخل شامادورا
نخل شاماودرا را می توان از طریق تقسیم بوته تکثیر کرد بدین صورت که هر بوته را به دو یا چند گیاه جدا تقسیم کرد و هر کدام را در گلدانی جداگانه کاشت. همچنین می توان پاجوش های نزدیک به گیاه مادری را هنگامی که پاجوش ها حدود 20 سانتیمتر ارتفاع داشتند ،جدا کرد.

برای جدا کردن پاجوش ،گیاه مادری را از گلدان در آورید و با وسیله ای تیز ناحیه اتصال را قطع کنید و آنها را در گلدانی که میزان شن بیشتری از مخلوط گیاه مادری داردبکارید . بعد از انتقال به گلدان جدید، پاجوش را آب بدهید و اجازه ندهید که بین دو آبیاری سطح خاک بیشتر از 5 سانتیمتر در عمق خشک شود.

نخل شامادورا به وسیله دانه نیز تکثیر می شود اما تکثیر آن با روش قلمه ساقه و قلمه برگ امکان پذیر نیست . اگر دوست دارید گیاه جدید شامادورا داشته باشید بهتر است به جای تکثیر گیاه، به گلفروشی ها بروید و شامادورای جدیدی بخرند.

تکثیر گیاه شامادورا از طریق کاشت بذر اینگونه است که می توانید دانه های گیاه را تهیه کنید سپس این دانه ها را در گلدانی کم عمق با خاک مخصوص جوانه زنی بکارید و آن ها را نسبتا مرطوب نگه داریدتا دانه ها جوانه بزنند و رشد کنند.
هرس کردن نخل شامادورا
هنگام رسیدن گیاه به سن بالا در صورت خشک و چروکیده شدن برگ های قدیمی اش آنها را توسط قیچی باغبانی جدا کنید تا گیاه شما زیبا بماند.

تعویض گلدان نخل شامادورا
نخل شامادورا رشد کمی دارد به صورتی که خیلی بزرگ نمی شود و یک سال در میان باید گلدان آن را تعویض نمود .

این گیاه سیستم ریشه ای ضعیف و رشد کمی نیز دارد پس هنگام تکثیر باید مواظب باشید تا ریشه ها آسیب نبینند. در صورت مشاهده تجزیه خاک گیاه و پیدا کردن حالت اسفنجی خاک ، اگر قصد تعویض گلدان را ندارید ، گیاه را از گلدان درآورید و خاک آن را عوض کنید.

برای تعویض گلدان، باید صبر کنید تا گیاه به اندازه کافی رشد کند و زمانی که گلدان برای رشد بیشتر گیاه فضای خالی نداشت، بگذارید خاک خشک شود و سپس چند ضربه آهسته به کف و دیواره های گلدان بزنید تا گیاه از داخل گلدان راحت خارج شود. یک سایز بزرگ تر از گلدان قبلی تهیه کنید و آن را با خاک تازه پر کنید و سپس گیاه را در آن بکارید.

عوارض نخل شامادورا و درمان:
برگها روشن و شفاف شده اند :

روشن وشفاف شدن برگها میتواند به علت کمبود نور یا مواد غذایی باشد بنابراین برای رفع این مشکل گیاه را بجای پرنور تر ببرید و درست تغذیه کنید.

نوک برگهاقهوه ای شده است :

قهوه ای شدن نوک برگها می تواند از کمبود رطوبت یا کمبود پتاسیم و کلسیم باشد . ممکن است این مشکل به علت آبیاری نامنظم نیز به وجود آمده باشد بنابراین بهتر است برای آبیاری از آب جوشیده استفاده کنید.

آموزش کاشت نخل شامادورا
آموزش کاشت نخل شامادورا

مشکلات نگهداری از نخل شامادورا
برگها زرد شده اند:

زرد شدن برگها ممکن است به علت آبیاری زیاد یا نور کم و هوای گرم باشد بنابراین بهتر است شرایط را بررسی کنید.

برگها باز نمیشود:

هنگامی که برگهای گیاه شما باز نشد ، سایز گلدان و یا خاک آنرا عوض کنید یا تغذیه مصنوعی کنید.

برگها تار عنکبوت گرفته :

هنگامی که برگها تار عنکبوت گرفت ممکن است این مشکل مربوط به کنه باشد پس سمپاشی کنید و با آبپاشی رطوبت محیط را بیشتر کنید.
برگها خشک شدند:

خشک شدن برگ گیاه شامادورا به علت تشنگی میباشد بنابراین گیاه را آبیاری کنید!

آفات و بیماری:

شپشک های گیاهی ، کنه های گیاهی بخصوص کنه تار عتکبوتی و حلزون از آفات این گیاه هستند . لکه برگی های قارچی و باکتریایی ، بلایت باکتریایی و قارچی و پوسیدگی سیاه ساقه و ریشه گیاه از جمله بیماری های این گیاهان محسوب می شوند.

منبع:آموزش کاشت نخل شامادورا

آموزش کاشت نخل شامادورا