خواص گرمک

خواص گرمک
خواص گرمک

گرمک میوه ای بسیار پرخاصیت و سودمند بوده، از میوه های پر آب فصل تابستان است که برای رفع عطش و گرمازدگی بسیار مفید میباشد و علاوه بر آن، برای درمان بیماریهای مختلفی کاربرد دارد . قسمتهای مورد استفاده دارویی و خوراکی این میوه شامل میوه، پوست میوه و تخم آن است. خواص گرمک بسیارشبیه به خواص طالبی و خواص خربزه بوده، با این تفاوت که گرمک پیش از خربزه میرسد و لطیف تر بوده، هضم آن آسانتر است. مصرف گرمک برای دفع سموم بدن مفید بوده و به علت داشتن مقادیر زیاد فسفر، باعث تقویت سلولهای مغزی و فعالیت اعصاب میشود. برای آشنایی بیشتر با خواص گرمک و فواید مصرف این میوه تا انتها با ستاره همراه باشید.

گیاه شناسی گرمک

گرمک نیز همانند طالبی متعلق به خانواده کدوئیان میباشد. گیاهی یکساله بوده برخلاف میوه طالبی، رنگ داخل میوه گرمک زرد رنگ و پوست آن بدون خط است. گرمک به دلیل طعم و عطر دلپذیرش طرفداران بسیاری در سراسر جهان داشته و از میوه و تخم آن استفاده تغذیه ای و دارویی به عمل می آید.
خواص گرمک (طبیعت و خواص درمانی)
طبع گرمک خنک بوده و مناسب افراد با مزاج صفراوی میباشد. برخی از مهمترین خواص گرمک و فواید درمانی مصرف این میوه عبارتند از:

مصرف گرمک در تابستان برای رفع تشنگی و عطش و درمان گرمازدگی بسیار مناسب است.
گرمک میوه ای خنک و ملین است و برای درمان یبوست بسیار مفید میباشد.
استفاده از پوست گرمک برای تسکین سوختگی های سطحی و یا درمان ورم پوست مفید میباشد.
در طب سنتی از پوست گرمک برای کمک به درمان شکستگی ها استفاده میشده است.
گرمک به علت داشتن محتوای آب فراوان برای درمان بیماری حبس البول (بند آمدن ادرار) مفید بوده و به درمان بیماری کمک شایانی میکند.
از خواص گرمک کمک به درمان روماتیسم و بیماری های مفصلی است.
در طب سنتی از خواص گرمک و طالبی برای درمان بیماری نقرس استفاده میشود.
استفاده از گرمک برای سلامت و شادابی پوست بسیار مفید میباشد. استفاده از ماسک گرمک باعث نرم شدن پوست شده، چین و چروک و لکه های سیاه پوست را برطرف میکند.
گرمک به افزایش اشتها کمک کرده و از این رو بهترین زمان مصرف آن قبل از غذا است.
از خواص گرم و تخم آن کمک به درمان خانگی سرماخوردگی میباشد. بخور تخم گرمک برای برطرف نمودن ورم چشم به ویژه ورم ناشی از سرماخوردگی بسیار مفید است.
مصرف گرمک به دلیل دارا بودن مقادیر زیادی از انواع ویتامین ها، ابتلا به بسیاری از بیماری‌های مزمن مثل بیماری‌های قلبی، سکته و سرطان را کاهش می دهد .
طالبی و گرمک فشار خون را پایین می‌آورند به طوری که پتاسیم موجود در آن‌ها جدار رگ‌ها را نرم کرده و منجر به دفع سدیم اضافی از بدن می‌شود.
از خواص گرمک میتوان به خاصیت آرامبخش بودن آن اشاره نمود. گرمک به دلیل دارا بودن منیزیم برای آرامش اعصاب مفید است.

ارزش غذایی گرمک

گرمک سرشار از ویتامین آ، ث و سلولز است. همچنین حاوی عناصر غذایی و مواد معدنی مانند پتاسیم، کلسیم، فسفر، پروتئین، قند و فیبر میباشد. میزان کالری موجود در این میوه بسیار پایین بوده هر 100 گرم این میوه تنها 34 کیلوکالری انرژی تولید میکند. از این رو میوه ای مناسب برای افرادی است که تمایل به لاغری و کاهش وزن دارند.

مضرات گرمک (موارد احتیاطی و منع مصرف)
توصیه میشود کسانی که مبتلا به ورم معده و سوء هاضمه هستند از زیاده روی در مصرف گرمک خودداری کنند.
زیاده روی در مصرف گرمک برای افراد مبتلا به دیابت مضر بوده، بایستی در مصرف این میوه جانب احتیاط را رعایت کنند.

منبع:خواص گرمک

خواص گرمک