درمان گوش درد با پیاز

درمان گوش درد با پیاز
درمان گوش درد با پیاز

پیاز دارای خواص درمانی بی‌شماری است که از قدیم مورد توجه خاص بوده و در بین اطبای طب سنتی جایگاه ویژه‌ای داشته است. این ماده غذایی معجزه‌آسا علاوه بر عطر و طعم خوبی که به غذاهای ما می‌بخشد کاربردهای دیگری هم دارد. یکی از فواید پیاز تاثیر آن در درمان گوش درد است. این عارضه به ویژه در میان کودکان و نوزادان شیوع بیشتری دارد.

راه های درمان گوش درد با پیاز

در فصول زمستان و پاییز دمای بدن تغییر می‌کند و به همین دلیل باکتری‌ها و ویروس‌ها و هم‌چنین عفونت‌ها بیشتر از قبل به بدن حمله می‌کنند که نتیجه آن ایجاد عفونت یا درد در قسمت‌های مختلف بدن همچون گلو، گوش و… می‌شود. معمولا گوش درد به علت عفونت گوش و تجمع مایع عفونی در گوش میانی رخ می‌دهد. علل دیگر شامل سرماخوردگی، وجود موم در گوش، انسداد در مسیر بینی، آسیب فیزیکی به داخل گوش، افزایش فشار هوا و… است.

اگر قصد دارید با مواد طبیعی که در دسترستان هست درد گوش را کاهش دهید توصیه ما استفاده از پیاز است. به این منظور یک قاشق غذاخوری آب پیاز رنده شده را حرارت داده و سپس بگذارید سرد شود و روزانه دو یا سه قطره از این محلول را در گوش بچکانید. همچنین می‌توانید پیاز خام را له کرده و در یک پارچه تمیز ببندید و سپس پارچه را روی گوش به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه بگذارید. این کار را سه بار در روز تا گرفتن نتیجه مطلوب انجام دهید.
این درمان طبیعی بسیار ارزان و آسان است که می‌توانید در خانه انجام دهید و از مزایای زیادی که دارد بهره‌مند شوید. این کار درد گوش شما را کاهش می‌دهد و تب بدن شما را پایین می‌آورد. علاوه بر این پیاز با خاصیت ضدالتهاب و ضدعفونی‌کنندگی که دارد می‌تواند به از بین بردن علائم سرماخوردگی و آنفلوانزا هم کمک زیادی کند. این روش درمانی می‌تواند بیش از هر شربت ضدسرفه دیگری در درمان سرفه‌ موثر باشد.

درمان گوش درد با پیاز تنها خاصیت این ماده شگفت‌انگیز نیست و خواص بی‌نظیر دیگری هم دارد
علاوه بر پیاز مواد طبیعی دیگری هم هستند که می‌توانند التهابات گوش را کاهش داده و درد آن را تسکین دهند. برخی از این موارد طبیعی عبارتند از:

نعناع: از برگ‌های نعناع می‌توان در درمان گوش درد استفاده کنید. به این منظور آب برگ نعناع تازه را گرفته و چند قطره از آن را در گوش بچکانید.
روغن زیتون: این روغن می‌تواند گوش درد را به سرعت تسکین دهد. روغن زیتون به عنوان یک روان‌کننده عمل کرده و باعث خروج عفونت گوش می‌شود. همچنین این روغن باعث کاهش صدای وزوز در گوش نیز می‌شود.
سیر: سیر دارای خواص آنتی‌بیوتیکی است و می‌تواند عفونت گوش را کاهش دهد و گوش دردهای ناشی از عفونت را بهبود بخشد. به این منظور می‌توانید چند حبه سیر را کوبیده و آب آن را بگیرید. سپس چند قطره از آن را در گوش بچکانید.

درمان گوش درد با پیاز
درمان گوش درد با پیاز

ریحان: این سبزی دارای خواص ضدباکتری و ضدالتهاب و ضددرد است. و می‌تواند در تسکین گوش درد موثر باشد. برای این کار چند برگ ریحان را آب بگیرید و چند قطره از آن را روزانه ۲ یا ۳ بار در گوش بچکانید.
زنجبیل: زنجبیل دارای خواص ضدالتهابی قوی است. در نتیجه می‌تواند در ردمان عفونت گوش موثر باشد. همینطور یک مسکن خوب برای گوش نیز هست. به این منظور آب زنجبیل تازه را گرفته و چند قطره از آن را در گوش بچکانید.
توجه داشته باشید که درمان‌های خانگی برای موارد معمول بیماری است و برای هر فردی بسته به ضعف و شدت بیماری میزان پاسخگویی متفاوتی دارد. بنابراین چنانچه از این درمان‌های سنتی و خانگی نتیجه‌ای نگرفته و بهبودی برایتان حاصل نشد حتما به پزشک مراجعه کنید.

منبع:درمان گوش درد با پیاز

درمان گوش درد با پیاز