دلایل سرگیجه ناگهانی

علت سرگیجه های ناگهانی چیست؟

دلایل سرگیجه ناگهانی
دلایل سرگیجه ناگهانی

سرگیجه ها معمولا با علائمی مانند تاری دید و بیحالی همراه هستند که به خاطر افت فشار و خستگی های روزمره بوجود می آیند اما گاهی اوقات ممکن است سرگیجه نشانه ای از یک بیماری باشد که باید جدی گرفته شود. سرگیجه های ناگهانی و خوش خیم وضعیتی یکی از شایع ترین انواع سرگیجه ها هستند که افراد جامعه دچار آن میشوند. علت این نوع سرگیجه ها تجمع کریستال هایی در گوش داخلی است که بیشتر در افراد سالمند بروز میکند.سرگیجه های ناگهانی

علائم سرگیجه های ناگهانی

کمی سنگینی سر
تهوع
گیجی
منگی
بی تعادلی

شایع ترین علت سرگیجه

سرگیجه های ناگهانی اغلب با بالا آوردن سر بوجود می آیند و به همین علت به سرگیجه های قفسه بالا هم شناخته میشوند. یکی از علت های شایع سرگیجه های ناگهانی برخاستن و یا غلتیدن در رختخواب میباشد . سرگیجه های ناگهانی دوره ای هستند مثلا ممکن است فرد برای چند هفته دچار سرگیجه شود و برای مدتی سرگیجه متوقف شود و دوباره بازگردد.
این سرگیجه ها معمولا با میگرن همراه هستند و در افراد زیر 50 سال با وارد شدن ضربه به سر بوجود می آیند. فرسودگی سیستم تعادلی گوش میانی از دلایل مهم این سرگیجه است که با بالا رفتن سن بروز میکند. این سرگیجه در افراد مسن معمولا هیچ علت مشخصی ندارد.
گاهی اوقات التهاب گوش داخلی باعث اختلال در شریان های گوش شده و باعث بروز سرگیجه میشود این نوع سرگیجه شایع نیست و اغلب به جراحی نیاز ندارد.

درمان سرگیجه های ناگهانی با جراحی

سرگیجه های ناگهانی زمانی نیاز به جراحی پیدا میکنند که سرگیجه طولانی مدت باشد و بر اثر ضربه به گوش بروز کند. فیزیوتراپیست ها اقدامات ویژه ای برای درمان سرگیجه های ناگهانی و خوش خیم انجام می دهند که در ادامه به آن اشاره می کنیم.

ابتدا بیمار را در وضعیتی خاص قرار می دهند تا سرگیجه ها بهبود پیدا کند. اغلب سرگیجه ها بعد از درمان دوباره بروز میکنند که در این صورت درمان مجدد برای بیمار تکرار خواهد شد. بعد از اقدامات لازم فیزیوتراپی بیمار برای ده دقیقه صبر میکند تا پزشک مطمئن شود سرگیجه ها درمان شده و دوباره بیمار دچار آن نمیشود. بعد از اقدامات درمانی آموزش لازم برای پیشگیری از عود بیماری الزامی است.

اقدامات لازم بعد از درمان سرگیجه

از بیمار خواسته میشود تا چند ساعت بعد از درمان رانندگی نکند.
تا دو شب بعد از درمان هنگام خواب باید سر بیمار در زاویه 45 درجه قرار بگیرد برای این کار بهتر است از بالشت های بلند استفاده شود.
توصیه میشود بیمار در طول روز سر خود را به حالت مستقیم نگه دارد و از عقب و جلو بردن سر خود اجتناب نماید.
تا دو روز بعد از درمان مراجعه به دندانپزشک و یا رفتن به آرایشگاه ممنوع است زیرا سبب برگشت سرگیجه میشود.
تا یک هفته بعد از درمان مراقبتها کمتر میشود و در صورت بروز سرگیجه بیمار حتما به پزشک مراجعه نماید.

منبع:دلایل سرگیجه ناگهانی

دلایل سرگیجه ناگهانی