روش های درمان خارپاشنه

خار پاشنه چیست و چه علل و علائمی دارد ؟ درمان آن چیست؟

روش های درمان خارپاشنه

خار پاشنه نشت کلسیم است که باعث ایجاد یک استخوان در زیر استخوان پاشنه شده است ؛در زیر اشعه ایکس، خار پاشنه می تواند به اندازه نیم اینچ باشد. بدون شواهد X-ray قابل مشاهده، این حالت گاهی اوقات به عنوان “سندروم خار پاشنه” شناخته می شود. اگرچه خار پاشنه اغلب بدون درد است، اما آنها می توانند درد دار هم باشند ؛ آنها اغلب با پلانتار فاسیا همراه هستند، التهابی دردناک از بافت فیبری بافت همبندی (پلنتار فاسیتیس) که در امتداد پایین پای وجود دارد و استخوان پاشنه را به توپ پا پیوند می دهد. درمان برای خار پاشنه و مشکلات مرتبط همراه با ورزش، ارتوپد های سفارشی، داروهای ضد التهابی و تزریق کورتیزون است. اگر درمان های محافظه کارانه شکست بخورد، عمل جراحی ممکن است ضروری باشد.خار پاشنه

علل خار پاشنه:
خار پاشنه زمانی رخ می دهد که رسوبات کلسیم در قسمت پایین استخوان پاشنه ایجاد شود، فرایندی که معمولا طی چند ماه اتفاق می افتد. خارهای پاشنه اغلب به علت کشیدگی عضلات و رباط های پا، کشش پلانتار فاسیا ، و تکرار پاره شدن غشای پاشنه استخوانی اتفاق می افتد. خار پاشنه مخصوصا در ورزشکاران رایج هستند، زیرا فعالیت آنها شامل مقدار زیادی دویدن و پریدن است. با توجه به تحقیقات انجام شده توسط فیزیوتراپیست ها و پدیده ها، این وضعیت در هر چهار نفر، یکی اتفاق می افتد. در این بخش از سلامت نمناک برخی از عوامل مشترک عبارتند از:

سن:سن می تواند یک عامل باشد، اما تنها عامل نیستند.

اضافه وزن:افرادی که چاق هستند ساعتهای زیادی را روی پاهای خود هستند و می توانند این وضعیت را بدتر کند.

تمرینات شدید:تمرینات شدید گاهی اوقات ممکن است به این درد منجر شود.

پاهای صاف:شکل پا می تواند خطر ایجاد این وضعیت را در صورت عدم انعطاف پذیری تاندون آچیلی پا، بدتر کند.

کفش نامناسب:با استفاده از کفش های بدون پاشنه و یا پاشنه بلند (به ویژه آن هایی که دارای پاشنه های نازک و بلند هستند) می توانند خار پاشنه کفش را افزایش دهند.

عوامل خطر خار پاشنه شامل موارد زیر است:
راه رفتن بد که باعث ایجاد فشار بیش از حد در استخوان پاشنه، رباط ها و اعصاب نزدیک پاشنه می شود .

دویدن، به ویژه در سطوح سخت .

کفش های ضعیف و یا بد پوشیده شده، به ویژه افرادی که دارای قوس خاصی هستند.

وزن اضافی و چاقی .

سایر عوامل خطر مرتبط با پلانتار فاسیا ، عبارتند از:

افزایش سن، که انعطاف پذیری پلانتار فاسیا را کاهش می دهد و پد محافظ پاشنه را هم کاهش می دهد.

دیابت.

ایستادن زیاد بر روی یک پا در مدت زمان طولانی.

فعالیت های بدنی شدید.

داشتن پاهای صاف یا قوس بلند.

علائم خار پاشنه:
خار پاشنه اغلب هیچ علامتی ندارند. اما می تواند با درد متناوب یا مزمن همراه باشد – مخصوصا در هنگام پیاده روی، دویدن – اگر التهاب در نقطه تشکیل شده ظاهر شود. به طور کلی، علت درد خار پاشنه نیست، بلکه آسیب بافت نرم است و بسیاری از افراد درد خار پاشنه و پلانتار فاسیا را مانند فرو رفتن چاقو یا پین می دانند – دردی که بعدا به یک درد مبهم تبدیل می شود ، آنها اغلب شکایت می کنند که درد شدیدی پس از نشستن برمی گردد.

درمان های غیر جراحی برای خار پاشنه:
درد پاشنه همراه با خار پاشنه و پلانتار فاسیا ممکن است به خوبی برای استراحت جواب ندهند ؛ اگر بعد از خواب راه بروید، درد ناگهان پدیدار می شود، که به پلنتار فاسیتیس مربوط می شود و درد می کند و درد اغلب با راه رفتن بیشتر کاهش می یابد اما پس از استراحت طولانی مدت یا پیاده روی وسیع، ممکن است عود کند.

اگر پاشنه درد دارید که بیش از یک ماه طول می کشد، با یک ارائه کننده خدمات بهداشتی مشورت کنید. او ممکن است توصیه هایی مانند:

تمرینات کششی
توصیه های کفش
بستن ماهیچه ها و تاندون های تنش دار
کفش های طبی یا همراه باوسایلی طبی
درمان فیزیوتراپی
تراشه شبانه
درد پاشنه ممکن است به درمان با داروهای بدون نسخه مانند استامینوفن، ایبوپروفن، یا ناپروکسن پاسخ دهد.در بسیاری از موارد یک دستگاه ارتوپدی کاربردی می تواند علل درد پاشنه و قوس را از جمله عدم تعادل بیومکانیک را اصلاح کند. در برخی موارد تزریق با کورتیکواستروئید ممکن است برای کاهش التهاب در منطقه انجام شود.

جراحی خار پاشنه :
بیش از 90 درصد افراد با درمان های غیر جراحی بهتر می شوند. اگر درمان ها پس از یک دوره 9 تا 12 ماه نتواند علائم خار پاشنه را درمان کند، ممکن است جراحی برای شما لازم باشد.

تکنیک های جراحی عبارتند از:
انتشار پلانتار فاسیا

ازبین رفتن خار

آزمایش های پیش از جراحی یا آزمایش هایی برای تعیین گزینه های مطلوب لازم است و توصیه های پس از جراحی مربوط به استراحت، یخ، کمپرس، ارتفاع پاشنه پا و وزن اهمیت زیادی دارند.در برخی موارد ممکن است برای بیماران لازم باشد پس از عمل جراحی، از باند، اسپلینت، کست، کفش جراحی، ارمرکها یا کاسه استفاده کنند.عوارض احتمالی جراحی پاشنه شامل درد عصب، درد پاشنه عادی، بی حسی، عفونت و زخم می باشدعلاوه بر این، با وجود پلانتار فاسیا ، خطر بی ثباتی، گرفتگی عضلات پا، شکستگی استرس و تاندونیت وجود دارد.

راههای پیشگیری و جلوگیری از خارهای پاشنه:
می توانید با پوشیدن کفش های مناسب با پاشنه ای اندازه، انتخاب کفش مناسب برای هر فعالیتی، گرم کردن و انجام تمرینات کششی قبل از هر فعالیت از اتفاقات بد جلوگیری کنید.

از پوشیدن کفش پاشنه بلند و تخت در ورزش ها اجتناب کنید.

اگر اضافه وزن دارید، کم کردن وزن می تواتد از خار پاشنه جلوگیری کند.

 

روش های درمان خارپاشنه

درمان های خانگی پلانتار فاسیا یا خارپاشنه

در این بخش از سلامت نمناک 10 درمان خانگی و گیاهی از دل نسخه های طب سنتی برای خار پاشنه پا وجود دارد.

1. سرکه سیب برای درمان خار پاشنه :

یک حوله را به شکل پای خود ببرید و آن را در سرکه سیب فرو ببرید. حوله خیس شده را در کفش خود قرار دهید. حتما حوله را در طول روز مرطوب نگه دارید. حداقل یک هفته این درمان را دنبال کنید.

در روشی جایگزین، 1/2 فنجان سیب سرکه را در یک تابه گرم کنید و آن را در یک ظرف کوچک که با آب گرم پر است، اضافه کنید. پای خود را در ظرف به مدت 5 تا 10 دقیقه قرار دهید، 2 بار در روز برای 1 یا 2 هفته این درمان را تکرار کنید.

شما همچنین می توانید 1 قاشق غذا خوری از سرکه سیب و عسل را در یک لیوان آب گرم مخلوط کنید و آن را دو بار در روز برای 1 یا 2 هفته بنوشید.

2. پک یخ برای درمان خار پاشنه:
یک بطری آب را بگذارید تا یخ بزند و آن را زیر پای خود برای 10 تا 15 دقیقه رول کنید.

این کار را بعد از یک روز با فعالیت شدید و احساس درد فوری انجام دهید.

توجه:یخ را مستقیما به پوست خود نزنید، تا از یخ زدگی جلوگیری شود.

3. جوش شیرین برای درمان خار پاشنه:
1/2 قاشق چای خوری جوش شیرین و کمی آب را مخلوط کنید تا خمیری تهیه شود.

این خمیر را روی پاشنه خود قرار دهید و آن را با باند گاز استریل ببندید.

دو بار در روز این درمان را تکرار کنید.

در روشی دوم، 1 قاشق چای خوری جوش شیرین و 2 قاشق غذاخوری سرکه سیب را در یک لیوان آب گرم مخلوط کنید. آن را یک بار در روز به مدت 2 هفته بنوشید تا PH بدنتان متعادل شود.
4. نمک اپسوم یا سولفات موثر در درمان خار پاشنه:
نمک اپسوم می تواند پاشنه شما را تسکین دهد و آرام کند و همچنین می تواند التهاب را کاهش دهد.

2تا 3 قاشق غذا خوری نمک اپسوم را در یک وان آب گرم بریزید.

پاشنه آسیب دیده را در ظرف به مدت 10 تا 15 دقیقه خیس کنید.

به آرامی پاشنه خود را برای کاهش فشار ماساژ دهید سپس کمی مرطوب کننده بزنید و بخوابید.

5. روغن نارگیل مناسب برای درمان خار پاشنه :
منطقه آسیب دیده را با روغن نارگیل گرم ماساژ دهید و بگذارید چند ساعت بماند تا از درد و التهاب راحت شوید. این کار را هر روز قبل از رفتن به رختخواب برای جلوگیری از ناراحتی در صبح انجام دهید.

شما همچنین می توانید 1 قاشق غذا خوری روغن نارگیل را هر روز صبح بخورید.

6. روغن دانه کتان برای درمان خار پاشنه:
1/4 فنجان روغن دانه کتان را در یک ظرف گرم کنید و سپس یک پارچه را در روغن بگذارید. این پارچه را روی منطقه آسیب دیده قرار دهید و آن را با یک قطعه پلاستیکی پوشش دهید. یک پد گرم بر روی روکش پلاستیکی برای چند ساعت قرار دهید. در طول این مدت، از هر حرکتی اجتناب کنید.از این درمان یک بار در روز تا زمانی که از درد رهایی پیدا کنید، استفاده کنید.

7.زردچوبه برای بهبود خار پاشنه:
1 قاشق چایخوری پودر زردچوبه را در یک فنجان شیر مخلوط و سپس روی حرارت کم گرم کنید.نوشیدن این محلول دو بار در روز برای بهبود سریع مفید است.

شما همچنین می توانید 500 تا 1000 میلی گرم کورکومین را 3 بار در روز برای حدود 6 هفته مصرف کنید. قبل از شروع یک رژیم مکمل، با پزشک خود مشورت کنید.
8. یونجه برای درمان خار پاشنه:
به 1 قاشق چای خوری بذر یونجه، ا 1/2 فنجان آب جوش اضافه کنید. درش را بگذارید و اجازه دهید 20 تا 30 دقیقه بجوشد. صاف کنید، سپس کمی عسل را اضافه کنید.

این چای را 3 یا 4 بار در روز بنوشید تا درد و التهاب آرام شود. سپس 1 تا 2 فنجان چای یونجه را روزانه بنوشید تا علائم را از بین ببرد.

9.بوراکس موثر در درمان خار پاشنه :
یک ترکیب قلیایی، بوراکس نیز برای درمان خار پاشنه موثر است. کمک می کند تا سطح هورمون ها و مواد معدنی مورد نیاز برای سلامت استخوان را حفظ شود.

1/2 قاشق چای خوری بوراکس را با 4 فنجان آب سرد و کلر شده مخلوط کنید. پای خود را در این محلول به مدت 30 دقیقه قبل از خواب خیس کنید و چند هفته به طور روزانه تکرار کنید.

10. ورزش های مخصوص برای درمان خارپاشنه :
ورزش های توصیه شده برای خارهای پاشنه تسکین دهنده هستند.

1. حوله ورزشی برای درمان خار پاشنه
این بهترین تمرین برای درمان این بیماری است. باید یک حوله بر روی زمین پهن کنید و سعی کنید آن را بردارید و آن را با استفاده از انگشتان پا را نزدیک تر کنید. شما می توانید کمی از وزن را در بالای حوله اضافه کنید تا مقاومت بیشتری ایجاد کنید.

2.ورزش کمربند برای درمان خار پاشنه
این ورزش یک جایگزین عالی نه تنها برای خار پاشنه است، بلکه برای مشکلات دیگری است که می تواند در پای شما ظاهر شود. روی زمین بنشینید، کمرتان رل صاف کنید و پاهای خود را در مقابل خود قرار دهید. یک طرف کمربند را در انتهای پای خود بگذارید، و یکی دیگر را با دست خود بکشید. پس از آن، شما باید کمربند را به سمت خود بکشید، در حالی که کمربند را با پای خود در همان زمان به طرف مقابل می کشید. این کار را برای حدود 20 ثانیه انجام دهید. 25 ست و 2 تا 3 بار در روز انجام دهید.

3. توپ و ورزش موثر در درمان خار پاشنه
در این ورزش، شما باید یک توپ کوچک را در اطراف با پای پا خود قرار دهید. این کار برای این مشکل مفید است و همچنین برای پلنتار فاسیتیس نیز مفید می باشد. توپ را زیر پایتان رول کنید. با انجام این کار، شما می توانید پایتان را ماساژ دهید و آرام کنید. برای پایان دادن به این تمرین، توپ را فشار دهید، آن را به نوک انگشتان خود و به پاشنه خود برسانید.
4. رول بطری آب برای کاهش درد خار پاشنه
لازم است یک بطری آب را برای این ورزش فریز کنید. بطری را روی زمین بگذارید، آن را با حوله بپوشانید و روی آن قدم بگذارید. حداقل 5 دقیقه انجام دهید و حداقل 3 بار در روز تمرار کنید. این تمرین کششی به کاهش درد کمک می کند. علاوه بر این، سردی به عنوان یک بی حس کننده موضعی عمل می کند.

5. شش ساق پا موثر در درمان خار پاشنه
این یک تمرین بسیار ساده است که در آن فقط باید بر روی یک دیوار یا یک میز با دستان خود تکیه کنید. روی یک پا خمم شوید، در حالی که پای دیگرتان را می کشید. باید به جلو خم شوید، مثلا حرکت دادن میز، به این منظور کشش عضلات ساق پا انجام می شود. این موقعیت را برای 10 تا 15 ثانیه نگه دارید.

نکات و راهنمایی های اضافی برای افراد دچار خار پاشنه :
پوشیدن کفش های مناسب برای محافظت از پاها مهم است.

از پوشیدن کفش های نامناسب، تنگ و یا بد اجتناب کنید.

وزن مناسب داشته باشید.

رژیم غذایی غنی از سبزیجات، میوه ها و غلات کامل را دنبال کنید.

فشار را از پاشنه خود دور کنید، از بالشتک پاشنه یا پد پاشنه بلند در کفش خود استفاده کنید.

اجازه دهید پایتان استراحت کند، استراحت برای بهبود سریع ضروری است.

پای خود را در هنگام استراحت بالا نگه دارید.

هرگز پابرهنه، به ویژه در سطوح سخت راه نروید.

همیشه کف پای خود را با بالشتک محافظت کنید.

قبل از بلند شدن از تخت در صبح، پاها را کش دهید.

از ایستادن برای ساعتهای طولانی پرهیز کنید.

پس از مشاوره با پزشک خود، مکمل های کلسیم و منیزیم را مصرف کنید.

شما همچنین می توانید 1000 میلی گرم مکمل اسید چرب امگا 3 را دو بار در روز یا 500 میلی گرم قرص زنجبیل 2 یا 3 بار در روز دریافت کنید.

پاشنه آسیب دیده را در جلو نور خورشید صبحگاهی قرار دهید تا تا به سرعت بهبود کمک کند.

استرس را کاهش دهید زیرا می تواند وضعیت را بدتر کند.

یوگا و مدیتیشن نیز می تواند بسیار مفید باشد.

طب سوزنی همچنین می تواند درد و التهاب را از بین ببرد.

منبع:روش های درمان خارپاشنه

روش های درمان خارپاشنه