عوامل موثر در افزایش قد بعد از بلوغ

آیا با رسیدن به بلوغ افزایش قد هم متوقف می شود؟ چگونه می توان کارهایی انجام داد که بلند قدتر شویم؟
نبض ما– افزایش قد یکی از دغدغه های افراد است. رشد ناگهانی قد در سنین بلوغ رخ می دهد. این رشد برای پسران و دختران متفاوت است. جالب است بدانید که رشد قد می تواند تا چند سال پس از بلوغ نیز ادامه یابد. برای داشتن اطلاعات بیشتر در این زمینه در ادامه با این مقاله همراه باشید.

 

 

عوامل موثر در افزایش قد بعد از بلوغ
عوامل موثر در افزایش قد بعد از بلوغ

ورزش هایی هستند که موجب افزایش قد در افراد می شوند. در ادامه به تعدادی از آن ها اشاره می شود.

شنا کردن
آب یک ماده بسیار مهم است. محققان می گویند مصرف کافی آب برای عملکرد طبیعی بدن ضروری است. همان طور که آب برای عملکرد داخلی بدن شما مهم است، می تواند نقش مهمی هم به عنوان یک فاکتور خارجی داشته باشد.

شنا کردن روالی است که نه تنها باعث افزایش انعطاف پذیری در بدن شما می شود بلکه باعث تحریک سلول ها نیز می شود. عضلات در هر گوشه ای کشیده می شوند. این تحریک می تواند به طور طبیعی باعث افزایش قد شود.
بارفیکس
بارفیکس بهترین راه برای افزایش قد است. این تمرین، استقامت بازوهای شما را افزایش می دهد و راهی برای درگیر کردن تمام عضلات فوقانی بدن است. این ورزش انواع مختلفی دارد. می توانید پاها را به روی میله بارفیکس قرار داده، درحالی که دست ها به سمت پایین باشد تا عضلات پاها تقویت شوند.
سپس اگر بر روی دستها آویزان می شوید، می توانید پاهای خود را به سمت بالا بکشید و سپس آنها را به حالت عادی برگردانید. تکرار این عمل باعث می شود چربی اضافه بدن شما حذف شود. هنگامی که بدن شما متعادل می شود، درنهایت قد شما هم بیشتر به نظر می رسد.

لمس انگشتان پا
این تمرین مستلزم ایستادن و سپس خم شدن به سمت زانوهاست. این ورزش باعث تحریک ماهیچه های پشت و ساق پا می شود. عضلات ران نیز توسط این تمرین ماساژ داده می شوند. هدف این است که انگشت پا لمس شود، اما بیشتر از محدودیت های بدنتان به خود فشار وارد نکنید. برای این که انعطاف پذیری کلی در بدن ایجاد شود، باید این کار از سنین پایین انجام گردد.
حالت مار کبری
این نرمش به حالت مار شباهت دارد. باید ابتدا روی شکم بخوابید. به آرامی قسمت بالایی بدن خود را بلند کنید، همان گونه که درب کنسرو را باز می کنید. حرکت باید بسیار صاف باشد. تا آنجا که قدرت کشش بدن شما اجازه می دهد، خم شوید. این تمرین باعث افزایش توانایی های رشد سلول ها می شود.

طناب زدن
این کار فقط یک سرگرمی نیست، بلکه روشی سرگرم کننده برای بلندتر شدن هم هست. لازمه طناب زدن بسیار پریدن است. پریدن سلول های بدن شما را از سر تا پا راه می اندازد. در این حرکت، هر عضله ای فعال می شود. این کارکرد عضلانی مشارکتی، راهی ایده آل برای رشد ساده بدن شماست. چرا که این روش، روشی مناسب و مفرح برای توزیع چربی در مناطق مختلف بدن است.
راه های افزایش قد در بزرگسالی
در حالی که هیچ روشی برای افزایش قد فرد، پس از اینکه صفحات رشد در استخوان ها بسته شدند، جود ندارد، راه هایی هست که باعث می شود افراد بلندتر به نظر آیند. این موارد عبارتند از:

نشستن و ایستادن با وضعیت مناسب، نه تنها باعث بلند به نظر رسیدن می شود، همچنین در کاهش سردرد ها و دردهای پشت که همراه با خمیده بودن است، هم کمک می کند.
برای ایستادن با وضعیت خوب، فرد باید این نکات را دنبال کند:
شانه ها را عقب نگه دارید.
شکم را به سمت ستون فقرات بکشید، و ماهیچه ها را به آرامی درگیر کنید.
سر را همسطح بدن و در یک خط با بدن نگه دارید.
پاها را به اندازه عرض شانه از هم جدا کنید.
زانوها را قفل نکنید.
وزن خود را به روی جلوی پاهای خود بیندازید.
اجازه دهید که بازوها به طور طبیعی در طرفین بدن آویزان شوند.
برای تمرین وضعیت خوب نشستن، فرد می تواند موارد زیر را دنبال کند:
در حین نشستن کف پا را روی زمین نگه دارید.
ارتفاع صندلی را تنظیم کنید، به این ترتیب، ران ها در حالی که کف پا روی زمین قرار دارند، با زمین موازی می شوند.
از این که پا روی پا بگذارید، اجتناب کنید.
در پشت خود یک بالشت قرار دهید.
اجازه دهید شانه هایتان راحت بمانند.
حفظ وضعیت خوب بدن کمک می کند تا فضای مناسب بین مهره ها حفظ شود و در نتیجه فرد بلندتر به نظر برسد.

تقویت عضلات
تمرین شنا می تواند به تقویت عضلات اصلی کمک کند. یک شکم قوی می تواند به فرد کمک کند که وضعیت خوبی داشته باشد و بلندتر به نظر برسد. عضلات اصلی، عضلات شکم و عضلات در امتداد ستون فقرات است. این ماهیچه ها از ستون فقرات پشتیبانی می کنند.

هنگامی که این عضلات بیش از حد ضعیف هستند، ستون فقرات به درستی پشتیبانی نمی شود و ممکن است فشرده شود. همچنین می تواند منجر به خمیدگی شود.

برای به دست آوردن عضلات قوی تر، فرد می تواند تمرینات زیر را امتحان کند:
شنا: عضلات شکمی را درگیر کنید، موقعیت خود را حالتی که روی دست ها فشار می آورید در بالا نگه دارید.
تمرین سوپرمن: روی شکم بخوابید، بازوها، پاها و سر را از زمین بالا ببرید و نگه دارید.
کرانچ شکم: در حالی که زانوهایتان خم است، و کف پایتان روی زمین، به پشت بخوابید. سر و شانه هایتان را از روی زمین بلند کنید و برای این کار از عضلات اصلی استفاده کنید.
رشد قد در دختر و پسران
بلوغ بر روی پسران کمی دیرتر از دختران تاثیر می گذارد. به طور کلی پسران بین سن ۱۲ تا ۱۵ سالگی بلوغ را شروع می کنند. این به این معنی است که بزرگترین رشد ناگهانی آنها دو سال پس از این که برای دختران اتفاق افتاده، بروز می کند. اکثر پسرها از سن ۱۶ سالگی شروع به افزایش قد می کنند، اما رشد عضلات آنها ممکن است ادامه یابد.

دختران در حدود سن ۱۱ سالگی به بلوغ می رسند، حدود دو سال قبل از پسران. دامنه رشد ناگهانی به قد او پیش از بلوغ و پتانسیل رشد او بستگی دارد. دختران به طور متوسط در سن ۱۵ سالگی به حداکثر ارتفاع فیزیکی خود و پسران در ۱۷ سالگی به آن می رسند.

جدول زیر میانگین قدی را برای پسران و دختران در سنین مختلف نوجوانی نشان می دهد. میانگین ها برآورد های سختی هستند که به خاطر پتانسیل رشد، تغذیه و حتی قومیت می توانند متفاوت باشند.

میانگین قد در دختران نوجوان
سن قد
۱۳ (۱۵۶٫۷ cm)
۱۴ (۱۵۸٫۷ cm)
۱۵ (۱۵۹٫۷ cm)
۱۶ (۱۶۲٫۵ cm)
۱۷ (۱۶۲٫۵ cm)
۱۸ (۱۶۳ cm)
۱۹ (۱۶۳ cm)
۲۰ (۱۶۳٫۳ cm)

 

میانگین قد در پسران نوجوان
سن قد
۱۳ (۱۵۶٫۲ cm)
۱۴ (۱۶۳٫۸ cm)
۱۵ (۱۷۰٫۱ cm)
۱۶ (۱۷۳٫۴ cm)
۱۷ (۱۷۵٫۲ cm)
۱۸ (۱۷۵٫۷ cm)
۱۹ (۱۷۶٫۵ cm)
۲۰ (۱۷۷ cm)

 

افزایش قد بعد از بلوغ

این که فردی به بلوغ جنسی می رسد که معمولا نقطه پایان بلوغ است، به این معنی نیست که بدن دیگر رشد نمی کند. انسان ها دارای صفحات رشدی هستند که ممکن است تا ۲۰ سالگی فرد بسته نشوند به خصوص در مردان.

به گزارش نبض ما، پسران دارای صفحات رشدی هستند که تقریبا دو سال بیشتر نسبت به زنان باز هستند. به همین دلیل یک بچه که قد او در طول تحصیلات دبیرستانی حول و حوش مقادیر خاصی است، چند سال بعد ناگهان می تواند بلند شود و افزایش قد خواهند داشت.

نوجوانان با غدد هیپوفیز فعال همچنین دوره های طولانی تر رشد را تجربه می کنند که این به دلیل افزایش تولید هورمون رشد است. این تولید می تواند بسته شدن صفحات رشد را به تاخیر بیندازد. علاوه بر این، یک نوجوان ممکن است کالری دریافتی خود را در دوران بلوغ محدود کند. که این می تواند رشد فیزیکی او تا بعد از سنین بلوغ به تاخیر بیندازد.

داروهای افزایش قد

محصولات زیادی با مجموعه ای از مواد تشکیل دهنده وجود دارند که به شما ضمانت می کنند که شما را بلندتر کند و با مصرف آنها افزایش قد خواهید داست اما این محصولات هیچگونه دلیل علمی برای ادعای خود ندارند.

محصولات بلند شدن قد، یک نوع مکمل برای سلامتی هستند و اداره غذا و دارو دقت و صحت اظهارات تولید کنندگان مکمل های سلامت را تنظیم نمی کند.

علاوه بر این، برخی از مواد موجود در مکمل های رشد قد هرگز ارزیابی کاملی از تایید ایمنی و اثرات طولانی مدت استفاده از این ماده دریافت نکرده اند. بنابراین، قبل از استفاده از هر مکمل رشدی، تمام مواد موجود در برچسب محصول را بخوانید و با پزشک خود صحبت کنید تا مطمئن شوید که این مکمل سلامتی شما را به خطر نمی اندازد.

منبع:عوامل موثر در افزایش قد بعد از بلوغ

عوامل موثر در افزایش قد بعد از بلوغ