شکایت فیس‌بوک از هکرها

شکایت فیس‌بوک از هکرها

 

فیس‌بوک از مجرمان سایبری که سایت اینستاگرام و واتس اپ را جعل می‌کردند، شکایت کرد.

به گزارش کارگروه شبکه های اجتماعی سایبربان، فیس‌بوک از مجرمان سایبری شکایت کرد. فیس‌بوک مدعی است این مجرمان قصد داشتند با سوءاستفاده از نام فیس‌بوک کاربران اینستاگرام و واتس اپ را فریب داده و اطلاعات و اموالشان را به سرقت ببرند.

شرکت فیس‌بوک طی دادخواستی که اخیراً در دادگستری ایالت ویرجینیا آمریکا ارائه شد، از 12 سایت ثبت‌شده توسط شرکت (Compsys Domain Solutions Private Ltd) که یک سرور هندی است، شکایت کرد. فیس‌بوک مدعی شد، سایت‌های مذکور قصد داشتند با فریب کاربران این شرکت، عملیات کلاه‌برداری اینترنتی انجام دهند. این سایت‌ها یا آفلاین بودند یا در زمان فعالیت خود در زمینه حق چاپ به کاربران مشاوره می‌دادند.

گرچه ULR این سایت‌ها جعلی هستند؛ اما ظاهر این سایت‌ها به‌قدری شبیه سایت‌های قانونی بود که می‌توانستند کاربران را فریب دهند. فیس‌بوک نحوه کاربرد این سایت‌ها را مشخص نکرد.

عملیات فیشینگ می‌تواند یکی از کاربردهای احتمالی این سایت‌ها باشد. به‌عنوان‌مثال، درصورتی‌که کاربری به سایتی مراجعه کند که تقریباً با یکی از صفحات واقعی فیس‌بوک یکسان باشد، بیشتر احتمال دارد که نام کاربری یا رمز عبور خود را وارد کند.

این جدیدترین مورد شکایت شرکت‌های آمریکایی از مجرمان سایبری است. فیس‌بوک پیشتر طی دادخواستی مشابه از دامنه‌ای تحت عنوان Namecheap شکایت کرده بود. فیس‌بوک مدعی است این دامنه با سوءاستفاده از سایت‌های فیس‌بوک عملیات مجرمانه سایبری انجام می‌داد.

کریستن دوبوئیس (Christen Dubois)، مدیر و مشاور عمومی فیس‌بوک در بیانیه‌ای اعلام کرد:

ما به‌طور مرتب اینترنت را بابت دامنه‌ها و برنامه‌هایی که از علائم تجاری فیس‌بوک سوءاستفاده می‌کنند، بررسی می‌کنیم و دادخواست اخیر بخشی از این تلاش مستمر برای حفاظت مردم در برابر فیشینگ، سرقت اعتبارنامه‌ها و سایر روش‌های کلاه‌برداری اینترنتی است. ما این دادخواست را پس‌ازآن ارائه کردیم که سرور Compsys را منشأ کلاه‌برداری‌های اخیر یافتیم و هیچ پاسخی هم از این سرور در مورد کلاه‌برداری‌های یادشده دریافت نکردیم.

شاید مایکروسافت بیشترین استفاده را از دستورات دادگاه برای کاهش جرائم سایبری داشته است. این شرکت پیش‌ازاین بیش از 50 سایت را توقیف کرده بود. گفته می‌شود هکرهای کره جنوبی از این سایت‌ها برای سرقت داده‌های مهم استفاده می‌کردند. در ماه دسامبر، یک شرکت تولیدی کابل و سیم مستقر در ایالت جورجیا آمریکا، دادخواستی را علیه هکرهای نامشخص ارائه کرد. شرکت فوق در این دادخواست، خواستار توقف سایتی شد که هکرها به‌واسطه آن اطلاعات این شرکت را به سرقت برده بودند.

منبع: