بیوگرافی علی آزاد

زندگینامه علی آزاد

بیوگرافی علی آزاد
بیوگرافی علی آزاد

سریال امام علی (ع) بعد از گذشت تقریبا 20 سال هنوز هم به عنوان یکی از سریال های پرمخاط تلویزیونی برشمرده می شود. سریالی که به واسطه هنرنمایی های بازیگران مطرحی چون داریوش ارجمند ، مرحوم مهدی فتحی ، بهزاد فراهانی ، ویشکا آسایش و مجموعه دیگری از بازیگران مطرح در کارنامه سریالهای تلویزیونی جایگاه ویژه ای پیدا کرد.

بک اتفاق عجیب و قابل توجه در این سریال مربوط به علی آزاد یکی از بازیگران قدیمی سینمای ایران است که پیش از انقلاب عمدتا در نقش های منفی بازی می کرد و در جریان ساخت سریال امام علی(ع)، به اصرار خود در این سریال نقشی می گیرد.

داوود میرباقری درباره بازی علی آزاد در سریال امام علی(ع) در گفتگویی توضیح داده است:حالتی منقلب داشت و خود را به شکلی وامدار علی بن ابیطالب می دانست. چهره رنگ پریده و دگرگونش که گویی تولدی دیگر را برای این بازیگر رقم می زد، دیگران را نیز به خود جلب کرده بود. در یکی از صحنه ها قرار شد علی آزاد در نقش ابن عباس داخل چادر امام علی(ع) بشود و بیرون آید. قبل از رفتن، او گفت:داوود، من از علی شرم دارم که به چادر او وارد شوم، نمی شود صحنه را عوض کنی و مثلا از کنار چادر بگذرم؟ گفتم نه.
و او داخل چادر شد. منتظر بودیم که بازگردد، دقایقی گذشت، خبری نشد، او را صدا کردیم، خبری نبود. داخل چادر شدیم؛ علی آزاد داخل چادر جان به جان آفرین تسلیم کرده بود… و صحنه های باقیمانده را فرد دیگری به جای آن مرحوم بازی کرد.

بیوگرافی علی آزاد
بیوگرافی علی آزاد

علی آزاد متولد 1317 تهران، فارغ التحصیل بازیگری از دانشکده هنرهای دراماتیک بود. او فعالیت هنری را سال 1339 با بازی در نمایش ویولون ساز کره مونا با گروه تئاتر اداره هنرهای دراماتیک آغاز کرد و در سال 1342 با بازی در فیلم «ساحل دور نیست» به کارگردانی سردار ساگر به سینما راه یافت. تنها کار او پس از سال 1358 بازی در مجموعه تلویزیونی امام علی به کارگردانی داوود میرباقری بود که با فوت وی در مرداد 1371 ناتمام ماند.
اما در این مجموعه تلویزیونی ماندگار، هنرمندان بزرگ و توانمند بسیاری حضور داشتند که شاید بواسطه رل های کوچک ترشان کمتر از آنها یاد شده و می شود، که این را باید به پای مسائل دیگری به جز کیفیت و نحوی بازی آنها گذاشت. از این نمونه می توان به بازی زنده یادان حسین پناهی، جواد خدادادی، جهانگیر فروهر، نعمت الله گرجی و احمد قدکچیان اشاره کرد.

منبع:بیوگرافی علی آزاد

بیوگرافی علی آزاد